Gözlemcilik Merkezi Görevlendirmeleri ve Personel Özellikleri


fmde gözlemcilik merkezi

Football Managerde belki de bir çok oyuncunun uğraşmak istemediği yada gözlemcilik ağı oluşturmak, görevlendirmek hakkında pek bilgisi olmadığını aşikâr. Gelin gözlemcilik ekranında neler yapabiliriz öncelikle bunları inceleyelim.

gözlemci görevlendirmeleri

1- Gözlemcilik Merkezi sorumluluklar kısmı, burada naçizane tavsiyem görevlendirmeleri kendiniz yapmanızdır. Bunu baş gözlemciye devredebilme şansınızda var fakat "Görevlendirmeler" kendiniz yönetin toplantıları ise teknik heyete paslayabilirsiniz. Görevlendirmeleri yönetmeniz de ısrar etmemin sebebi; Dünya genelinde bilgi seviyemiz %26 olarak gözüküyor bu aslında çok düşük bir rakam değil fakat bu bilgi ağını ne kadar büyütürsek o kadar fazla data, oyuncu elde etmiş oluruz. Bu makalemizde bunları detaylı bir şekilde ele alacağız önce diğer bağlantıları inceleyelim.

2- Burada yapmış olduğunuz aktif görevlendirme sayısını görüyorsunuz üstüne tıkladığınız zaman gözlemci ekibinizi listeleyebilirsiniz ve yaptıkları raporları detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz ve ayrıca yeni Gözlemci görevlendirmeleri de ataya bilirsiniz.

3- Transfer komitesi sizin teknik ekibinizdeki transfer sorumlularıdır. Bunlar gözlemciler, futbol direktörleri, istatistikçiler vs.. 

 transfer komitesi özellikleri

Transfer komitesinin geniş tutmak önemlidir
tabi finansal olarak sağlam bir kulüp yönetmiyorsanız bu başta zor olacak fakat yönetimden eksik pozisyonları doldurmak için talepte bulunabilirsiniz. Futbol direktörüne genç oyuncu transferi gerçekleştir sorumluluğu verdiyseniz, sizin yerinize gelecek vaad eden futbolcuları sorumluluğu dahilinde transfer edecektir. İkinci olarak Antrenör Gelişim Sorumluları takım personellerinin gelişiminden sorumlu yani kısa size bu konuda bilgiler sunarlar. Boşta olan pozisyonlar için personel önerir veya mevcut personelinizin lisans diplomasını geliştirmesini tavsiye eder. Antrenör sorumlusunun Pazarlık kabiliyeti ve Teknik Heyet Personel Kalitesi Değerlendirme özelliğinin yüksek olmasına dikkat edin.


Baş gözlemciler, sizin atamış olduğunuz gözlemcileriniz tarafından oluşturulan raporları size sunar ve gözlemcilik toplantılarını yönetir. Baş gözlemcilerini tecrübeli, ülke bilgi seviyesi yüksek uyum ve oyuncu yetenek değerleme özellikleri yüksek olanlardan tercih edin en önemlisi ise kişiliktir. Profesyonel yada Çok Profesyonel olması her zaman için bir artıdır. Ülke bilgi seviyeleri ise zamanla artacaktır.

İstatistik Analiz Sorumluların
diğer personellere göre iyi para aldıklarını fark etmişsinizdir. Analiz sorumlularında bilgi ve veri değerleme değerleri yüksek olanları tercih etmelisiniz. Ne işe yaradıklarına gelecek olursak Takım raporlarını oluştururlar tabi bahsettiğim veri işleme değerleme notları yüksek olmalıdır, ne kadar yüksek olursa size aktardığı veriler o kadar gerçektir. Rakip takım analizleri eksik zayıf yönler, mevcut kullanmış olduğunuz taktiğiniz deki zayıf unsurları belirlerler. 


Gözlemciler personel aramakla yükümlüdür yine burada dikkat etmeniz gereken Uyum ve Yetenek(OYD) Potansiyel(OPD) yetenek yanı sıra dünya genelindeki bilgi seviyesi yüksek olmalı birden fazla ülke hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Ne kadar çok ülke hakkında bilgi sahibi olursa sizin gözlemcilik ağınız genişler ve o ülkelerdeki potansiyel aramalar hızlanır daha çabuk rapor hazırlar ve en iyi oyuncuları bulmanıza yardımcı olur. Kiralık oyuncu sorumluları ise kiradaki oyuncularınızın gelişimi hakkında bilgi verir hangi oyuncuların kiralık gönderilmesi gerektiğine karar verir ve sizi bilgilendirirler.


Resimdeki işaretli alandan personelinizin maaşını yükselmek için yönetimden talepte bulunabilirsiniz. Bu seçenek sizin daha kaliteli personelleri kulübünüze kazandırmanızı sağlar tabi bu konuda yönetimi ikna etmenizde gerekmektedir buda kulüp vizyonuyla doğru orantılıdır. Ayrıca gözlemci ve diğer personellerin ilanlarını açabilirsiniz bu ilanlara başvuran personeller  size  teknik heyet tarafından liste halinde sunulur. Yada ilan vermenin yanında kendinizde personel arayabilirsiniz. Son olarak personel sayınızı arttırmak içinde talepte bulunabilirsiniz yine yönetimi ikna etmeniz gerekecektir tabi ki


Yetenek komitesinin özellikleri Oyuncu Potansiyel Değerleme(OPD) ve Oyuncu Yeteneği Değerleme(OYD) yüksek olması oluşturdukları gözlemci raporlarının daha doğru ve net olmasıyla ilgilidir gözlemleme kabiliyetleri, takımınızın ortalaması yanda gördüğünüz grafikteki gibi yüksek tutmaya özen gösterin bunun içinde gözlemcilerinizin Uyum, Oyuncu Yeteneği Değerleme ve Oyuncu Potansiyeli Değerleme özellikleri yüksek olanlardan tercih edin ve her zaman dediğim gibi sadece bunlar etken değildir Ülke Bilgi Seviyeleri de daha fazla olanlar arasında tercih edin yandaki grafik kulübünüz deki gözlemcilerin ne kadar doğru rapor ve reyting oluşturduklarını gösterir

fm20 oyuncu bulma

Sağ taraftaki grafik üstüne getirdiğiniz zaman liginizdeki gözlemcilerin ortalamasını gösterir aynı zamanda bu grafiği şöyle yorumlamak da doğru olur hangi takımlar gözlemleme için daha yüksek bütçe ve daha iyi personeller temin etmiş. Bu grafikte bulunduğunuz ligdeki en iyi gözlemci ekibini oluşturmalısınız. Gözlemci ve İstatistikçinizin Oyuncu Yeteneği Değerleme ve Oyuncu Potansiyeli Değerleme, Oyuncu ve Takım Verisi değerleme ve son olarak Bilgi sunuş özelliklerinin bir ortalamasıdır.


En üstte Gözlemci Merkezi görselinde ki 4 ve 7. görseller doğrudan bağlantılıdır. Bunlar Gözlemcilik için ayırdığınız bütçenizi göstermektedir. Hem as takım hem de genç takım için ayrı ki farklı paket seçmeniz gerekiyor bunu en yüksek olan paket olan Dünyayı seçin tabi çok alt liglerde bir kulüp yönetiyorsanız bu durum değişir size daha uygun olan paketleri seçin bütçenizi aşmayacak zaten yeterli gözlemci sayısına ve bilgi seviyesine sahip değilseniz en iyisi seçmenin bir anlamı da yok. Gözlemcilik bütçesi doğrudan transfer bütçesinden kesinti yapar bunu unutmayın bunun için yönetim size ekstra bir bütçe vermez.

En üstteki görselin 5.ci kısmı transfer bütçeniz ve maaş bütçeniz arasında oluşturduğunuz dengedir. Yönetim bu dengeyi sizin kurmanızı ister. Sezon içi oyuncu ve personellere taahüt edilen maaş bütçenizi aşmamanız gerekiyor eğer aşarsanız oyunculara sözleşme önerdiğiniz zaman fark edeceksiniz maaşlarını karşılayamadığınızı bunun aşılması durumunda transfer bütçenizden biraz kısmanız gerekecek. Burada ufak bir tüyo vermek istiyorum; Eğer bir oyuncuyla sözleşme müzakeresi gerçekleştirecekseniz mümkün olduğunda bu dengeyi kurmayın yani transfer bütçenizi arttırın bunu söylememdeki sebep oyuncu temsilcisi kulübün mevcut maaş bütçesine oranla oyuncusu için maaş talep eder.

Bu pek yaygın bir kullanım değil fakat tersi durumlarda görülebilir oyuncu hiç bir talepte bulunmaz ve sizin ona sözleşme önermenizi bekler bu durum sözleşme önerirken maaş bütçenizi aşacak talepte bulunur. Bu gerçekleştiği zaman sözleşme ekranında da maaş ve transfer dengesini düzenleme şansınız oluyor tabi yönetim gerekli gördüğünde bu özelliği kullanmanızı engelleyebilir.


fm20 oyuncu gözleme

Sıra oyuncu aramaya geldi. Gözlemcilik merkezinden görselde ki 1 nolu yere tıkladığınız zaman oyuncu datasını görüntülersiniz. Eski fm serilerinde yani bilinen bütün oyuncular kısmı. 2 nolu yerde bu oyuncular içinde bazılarını filtreleyebilirsiniz. Filtreleme işinize yaramayacak oyuncuları ayıklamanıza yarar. 3nolu görsel ise gözlemcinizin oyuncu için oluşturduğu reyting puanı bu puan kadronuzun geneli itibariyle oyuncunun olumlu ve olumsuz yanlarının gözlemci tarafında oluşturulduğu ve ortalama puanını gösterir.

Hızlı arama kısmından direk satış listesinde olan veya kiralık listesinde olan, sözleşmesi bitmiş serbest oyunlar yada bitmesine yakın ab dışı veya direk mevki olarak hızlı filtreleme yapmanızı sağlayan hızlı filtreleme de mevcut. Yeni arama derseniz;

fm oyuncu arama filtresi

Oyuncunun transfer statüsünü değiştirebilir, aradığınız mevki pozisyona uygun tek bir oyuncu seçebilir, oyuncu rolü, yaşı, gözlemcinizin oluşturduğu raporlar doğrultusunda reyting puanı(gözlemci raporu varsa) yada direk oyuncuda aradığınız özellikleri belirtebilirsiniz yada koşullar ekleyebilirsiniz. Öncelikle bilinen bütün oyuncular kısmında filtreleme yaparken şuan dikkat etmeniz gerekir gözlemci raporları oluşmamış oyuncular için sağlıklı bir filtreleme yapamazsınız. Yani Gözlemci tavsiyesi ve özellik olarak aradığınız oyuncuları bulamama şansınız var bunun için gözlemcilik merkezinde oyuncular kısmından oyuncu arama kısmı değil de gözlemlenen oyuncuları seçerseniz daha sağlıklı raporlara ulaşırsınız. Tekrar söylemek isterim gözlemcinizin oluşturduğu raporlar oyunu bilgi seviyesi ve yetenekleri doğrultusunda oluşur. Yani Ajax takımının gözlemci ekibiyle Fenerbahçe takımının gözlemcilerinin oluşturduğu raporlar farklı olabilir. Reyting puanları değişebilir. Gözlemciler mevcut yetenek ve kadro durumlarına göre bir ortalama çıkartırlar bunu unutmayın.

Iskarta Listesine aldığınız oyuncular gözlemci ve teknik heyetin size önermeyeceği raporlarının size ulaşmayacağı oyunculardır. Yakın geçmiş sekmesinden de en son rapor oluşturduğunuz veya gözlemcinizden rapor istediğiniz oyuncuların görüntülendiği yerdir.


Gözlemci görevlendirme kısmına gelecek olursak burada sizlere söyleyeceğim en önemli şey ana odak. Ana odak genel olması sezon boyunca sizin belirlediğiniz uygunluklar çerçevesinde araştırma yapmasıdır. Kısa vadeli odak ise daha hızlı tarama yapar yani genel odak daha detaylı oyuncu araması gerçekleştirir. Diğer önemli olan husus ise Gözlemcilerinizi özel turnuvalara araştırma yapmak için göndermeniz bun Baş Gözlemciniz size önerecektir. Gözlemciniz rapor oluşturmasa bile oyuncu bulamasa bile tekrar gönderin fakat en fazla 1 aylık araştırma yapmasına izin verin böylece gözlemcinizin o ülke hakkındaki bilgi seviyesi de artacaktır ve zamanla size oyuncular önerecektir. Eğer ülke bilgi seviyesi zaten gönderdiğiniz ülke için çok yüksekse gözlemciniz sizin belirttiğiniz doğrultuda oradaki en iyi oyuncuları size sunacaktır.


Genel Dünyadaki Gözlemci seviyenizi yükseltmek için daha fazla gözlemci alın ve daha fazla kısa görevlendirmeler yapın böylece oyuncu izleme ağınız genişler ve daha fazla ve daha hızlı raporlar elinize ulaşır.

Yorum Gönder

Bir Yorum Yaz (0)

Daha yeni Daha eski