Maç Öncesi Rakip Analizi ve Maç İçi Dinamikler


fmde maç öncesi rakip analizi

Çok kısa açıklamak gerekirse oyuna yön vermek. Bunun için takımınızı çok iyi bilmeniz ve anlamanız gerekiyor. Maç esnasında ne yapıyorsunuz? Sadece oturup maçın bitmesini izlemiyorsunuzdur umarım, oyuna zamanında ve doğru nasıl müdahalelerde bulunmanız gerektiğini ele alacağız bu rehberimiz de.

fm20 maç öncesi analizHer ne kadar makalemiz oyun içi kontrol dinamiklerini kapsasa da olay sadece burada bitmiyor öncesi için yapmanız gereken bazı şeyler var.Bunu bir çok kişi uygulamaz yada sadece önemli oluğunu düşündüğünüz maçlar için uygulayabilirsiniz. Kendi takımınızı ne kadar iyi bilmeniz sadece tek etken değil rakip takımı da tanımalısınız. Bunu için maç öncesinde gözlemcilerinizden rakip takım için takım raporu almanız gerek. En iyi gözlemcinizi bu iş görevlendirmeniz gerekir bunun için gözlemcinin bilgi sunuşu özelliğine dikkat etmeniz gerekir ne kadar yüksekse o kadar iyi analiz yapmamızı sağlayacaktır.

Rakip takımın zayıf yönleri, güçlü yönlerine göre daha fazla bu da demek oluyor ki faydalanmamız gereken çok fazla zaafları bulunuyor. Rakibimiz Gençlerbirliği Lig'de 11.ci sıradalar bizde Başakşehiriz ve 1.ciyiz ligin henüz 3.haftası olsa da.

Rakibimiz 4-2-3-1 dizilişiyle oynayan takımlara karşı sıkıntı çekiyor gibi bu güzel bir gelişme çünkü bizde böyle çıkmayı planlıyoruz. Ayrıca takım genel olarak yavaş oyunculardan kurulu ve hız konusunda zaafiyetleri var bundan yararlanmak istiyoruz. Pas-Takım Oyunu-Çalışkanlık yönlerine bakacak olursanız yine sıkıntı çekiyorlar ve gözlemcim bana o bölgede İrfanı oynatmam gerektiğini söylüyor ve bende bu konuda gözlemcimin kararına uyacağım. Rakibimizin yediği goller çoğu ortalardan ve zıplama konusunda da iyi değiller hava üstünlüğümüz olacak ve bir kaç oyuncuma bundan faydalanmaları gerektiğini maç planınında söyleyeceğim. Pozisyon alma konusunda da büyük eksiklikleri olduğunu görüyoruz bunun için önde şiddetli press yapmak istiyorum maç taktiğim 4-2-3-1 Gegenpress taktiği olacak.

Rakibimizin olumsuz yanlarından faydalanmak istediğimiz gibi güçlü yanlarına karşı önlemlerde almamız gerekiyor neyse ki çok fazla tehdit oluşturacak göze batan bir durum yok fakat dikkatli ve profesyonel olmalı duruma temkinli yaklaşmak zorundayız. Rakip takım her ne kadar fizik olarak zayıf ve yavaş olsa da kaleleri sağlam gözüküyor raporda da bu belirtilmiş.(Rakip kaleci son 2 maçta 4 gol yemiş)Kafa vuruşlarında iyi olduklarını görüyoruz fakat biliyoruz ki zıplama zafiyetleri var bizimde hava üstünlüğümüz bu konuda savunma oyuncularımızı tembih etmem gerekiyor. Sağ kanattan etkili oynuyorlar o bölgede önlem almamız gerekiyor. Rakip takım 4-2-3-1 taktiğiyle çıkan takımlara karşı ne kadar çaresiz kalsa da kendileri de bu taktikle oynamaları bekleniyor ve rapora göre bu taktikte oynadıkları zaman ciddi gol fırsatları yakalıyorlar bunun içinde önem almamız gerekiyor.

Rakibimizin oynadığı son maça da bakmak istiyorum. Oldukça iyi şut çekme fırsatı bulmuş gibi görünüyorlar bu yüzden sağlam bir markaj uygulamamız lazım. Zaten oyuncularım yüksek tempoda şiddetli press oyunu oynamaya alışıklar ve rakip takımın çekeceği şut sayılarını azaltacağımızı düşünüyorum böylece. Ne kadar az kalemizi yoklarlarsa o kadar az gol bulma ihtimalleri oluşur. Ayrıca Diallo, Tunay Torun, Keita ve Sio iyi bir performans sergilemiş ve 4 gol bulmuşlar.

Rakip Takımın Son Maçı Analizi


Ayrıca rakip takım orta alanda çok fazla top kaybı yapmış ve bu kalelerinde tehlike yaratmış bu yüzden orta sahada hucum oyuncularıyla birlikte press uygulamak gerçekten mantıklı gözüküyor.

Rakip takımın maç öncesi hatalı top kayıpları

FM20 Maç Planları Oluşturma

Maç saati geldi çattı son olarak maç öncesi oyun planımı kurgulayacağım. Bunun için taktikler kısmında yukarıda Maç Planı sekmesine gelin. Rakibimizin analizi yaptıktan sonra faydalanmak istediğimiz ve oynamaya çalıştığımız oyun planını hazırladım. Rakibe şiddetli press uygulayacağımı söylemiştim oyun hem berabere giderken bunu uygulayacağım ve geriye düştüğümüz zaman bunu şiddetini arttıracağım rakip bu konuda pek iyi sayılmaz. Alternatif planlarda üretmek mümkün 2-0 ve 3-0 geride düştüğünüz senaryolar içinde planlar oluşturabilirsiniz fakat ben buna şimdilik gerek duymadım maç öncesi takım analizlerinden çıkardığım verilerle şimdilik bu yeterli gibi duruyor.

Maç öncesi asistanınız eğer sorumluluğu devretmediyseniz sizi taktiksel toplantıya çağıracaktır. Burada neler yapabiliriz neler konuşabiliriz bir bakalım. Evet takım raporunda da dediği gibi rakibimiz kendi yarı sahasında merkez alanda çok top kaybı yapıyor bu yüzden press yapacağız. Rakip sol kanattan hücuma kalkma konusunda zayıf burada önlem almamıza gerek var mı diye soracak olursanız ekstra bir önlem almayacağım fakat bu demek oluyor ki ellerini kollarını sallayarak geçecekler. Sağ kanattan etkili olduklarını zaten biliyorduk bunun için önlem alacağız ayriyeten savunma oyuncularıma duran toplarda ileri çıkmalarını da söyleyeceğim.


Maç Öncesi Taktiksel Toplantı


Bugün oyuncularıma tam olarak söyleyeceklerim bunlar. Bizi nasıl bir takım beklediğini biliyoruz ve buna karşı önlemlerimizi aldık. Ekstra savunma oyuncularıma önde daha sıkı markaj yapmalarını ve uygun olduğunda rakip sahaya geçmelerini söyledim. Maç planımızda seçtiğimiz talimatları buradan da düzenleyip değiştirme şansımız var. Artık her şey hazır maça çıkmaya hazır görünüyoruz. Tabi son olarak maç içerisindeki dinamikleri kullanmakta önemli bunlar; kenar talimatları ve olası senaryo değişikliklerine karşı diğer hamleler maç içerisinde bunları da kurgulamayı düşünüyorum.

Hay aksi son anda planlarımızda bir değişik oldu ve bu hiç iyi olmadı. Savunma oyuncularımızdan Blazic maçtan bir gün önce antrenmanda sakatlandı. Bu bölgede kadro derinliğimiz biraz zayıf pek fazla alternatif yok genç oyunculardan birini oynatmayı düşünüyorum potansiyel bir oyuncumuz var başka çaremiz yok gibi gözüküyor farklı mevkilerden bu rolde kullanacağım pek fazla oyuncum yok malesef ki.

Maç Öncesi Takım Konuşması

Maç öncesi konuşmamızı da yaptık oyuncuları biraz cesaretlendirdik buna ihtiyaçları vardı, şimdi her şey hazır tek istediğimiz planımızın kusursuz işlemesi ve rakibimize fırsat vermeden maçı kazanmak. 


fm20 maç içi dinamikler
Maç İçi Göstergelerin Kullanımı

Maç içerisinde ihtiyacınız olacak olan göstergeleri kullanmaktan çekinmeyin bu oyunu iyi okumanızı ve oyuna yerinde müdahale ve karar vermenizi sağlar bu çok önemli. Rakibimiz gerçekten de raporlarda olduğu gibi pozisyon alma konusunda çok başarısız buda 2.ci bölgede topların bizde kaldığını ve kolay hücuma çıkmamızı sağlıyor. 3 dakika içerisinde 2 gol bulduk ve bu pozisyonlar sağ kanattan gerçekleşti yine raporlarda takımın sağ bölgeden gelen ortalarda zayıf olduğunu gözlemlemiştik. Rakibimiz gollerin ikisini kendi kalesine attı rakip yarı sahadaki baskımız hata yaptırmaya yetti bile.


Emrah Başsan'ın savunma hattımızın arkasına attığı paslardan biri tehlike yarattı, bunu tekrardan yapmaması için oyuncuya markaj yapmalıyız. Maç içerisinde oyunun dinamiklerini her an değiştirmelisiniz, hangi oyuncunun size tehlike yarattığını iyi analiz etmeniz gerekiyor bunun için oyuncunun pas yüzdesi, oyun puanı gibi verilere bakabilirsiniz ayrıca maç içerisinde kendiniz gözlemlediğiniz kadarıyla müdahalede bulabiliyorsunuz . Asistan menejerinizin talimatlarını da göz ardı etmeyin, bunları da uygulamalısınız


İlk yarı 6 gol attık bu tesadüf olamaz çünkü dersimize iyi çalıştık Rakibimiz top bizdeyken sahaya yeterince iyi dağılamıyor kadro yapıları gereğince pozisyon alma, kararlılık ve vizyon gibi özellikleri zayıf bir kadro. Ayrıca onlardan daha hızlı olduğumuzu da kanıtlamış olduk böylece. Resimde gördüğünüz gibi ilk yarı değerlendirmesinde takımımızın analizini gösteriyor bu bize bir fikir vermeli çok top kaybı yapan oyuncularımızı uyarabiliriz fakat bunu yaparken dikkatli olmamız gerekiyor. Ataklarımızın çoğunu sağ kanattan yaptık o bölgede zayıf oldukları bir gerçek bunu zaten biliyorduk ilk yarı takım analizimizde rakibin sol kanatta başarılı işler çıkardığını da söylüyor zaten.

Hareket bölgeleri ve hücum odağımız bize ikinci yarı için bir ipucu verebilir şuan ki mevcut oyunu 60.dakikaya kadar sürdürmek istiyorum daha sonra oyun içersin de gidişata göre değişiklik yapabiliriz fakat zaten işler bizim için şuan gayet iyi ilerliyor. Analizlerden ilk yarı asistan menajerinizin tavsiyelerine de göz atabilirsiniz emin olun faydası olacaktır.

Rakibimizin tek tehlikeli atağının Emrah Başsan'dan geldiğini ve önlem almamız gerektiğini maç içerisinden söylemiştim yardımcımız da aynı görüşte olduğunu görüyoruz bunun için oyuncuya markaj yapmıştık gidişata göre özel talimat da verebiliriz.


Sıcaklık Haritası ve Yardımcı Antrenör Tavsiyeleri

Oyunculara ilk yarı sonucu takım konuşması olarak çok iyi iş çıkardıklarını böyle devam etmelerini söyledim işler bizim için iyi gidiyor böyle durumlarda sakin bir şekilde oyuncularınıza bu talimatı verebilirsiniz faydalı olacaktır. Maç planımızı hep olumsuz bir durum için oluşturmuştuk berabere ve geriye düştüğümüzde uyguladığımız stratejimizin şuan bir önemi yok gibi yeni bir strateji uygulamamıza gerek yok bu dakikadan itibaren takımı daha kontrollü oynatmaya çalışacağım. İkinci yarı daha fazla pozisyon buldular ve biz geride press uygulayarak kaptığımız toplarla hızlı çıkmaya çalıştık.


Kırmızı kart görmemek adına bazı oyuncularıma sakin olmalarını söyledim ve 75.dakikadan sonra onları oyundan aldım önemli maçlarda bunu denemenizde fayda var çünkü rakip takımdan bir kişi eksik oynamak çok sıkıntılı bir durum her ne kadar şuan bizim için rahat bir oyun gibi gözükse de tedbiri eden bırakmayalım. Rakibimizin son dakikalardaki kontra atağına cevap veremedik ve bir gol yedik neyse nazar olsun diyoruz ve maç öncesi yaptığımız analizlerin ve maç içerisinde gelişen olaylara verdiğimiz tepkilerin meyvesini topladık bizim için tatmin edici bir sonuç oldu gayet memnunum umarım sizin içinde faydalı bir yazı olmuştur. Bu uygulamaları deneyip olumlu sonuçlarınızı bizimle paylaşmanızı çok isteriz yazımı okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

Maç Sonucu ve İstatistikler

2 Yorumlar

  1. Hocam eski tip, hareketli yuvarlak şeklinde oyuncu anlatımını nasıl aktif edebilirim?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Tercihlerden arayüz yada grafik en altta maç ayarlarında 2D yada 2B klasik seçeneğini seçin

      Sil

Yorum Gönder

Bir Yorum Yaz

Daha yeni Daha eski