Takım Şekli - Takım Akıcılığı Rehberi


fm takım akıcılığı ve şekli


Akıcılık nedir?: Oyuncuların sahaya yayılış düzenidir. Takımın defans çizgisi ve press ayarları ile yakından alakalıdır.
Akıcılık oyuncu yapısına göre ayarlanmalı ve hiçbir taktik ayarı yapmadan önce akıcılığı kafamızda belirlemeliyiz. Örneğin herhangi bir takım aldınız ve oyuncuları incelediniz;

Defans görevi verdiğim oyuncular sadece defans yapsın arkadaş ileri uca gol yollarında destek vermesin (hücum özellikleri zayıfsa). Hücumcular da hücum yapsın defansa yardım etmesinler (defans özellikleri zayıfsa)


diyorsanız bu katı felsefe oyunudur. Yani akıcılık, oyuncularınızın mevkilerine olan bağlılığını belirler. Akıcı felsefe seçerseniz forvet oyuncusu değiştirdiği mevkide ne kadar iyi oynayabilecek bunu düşünmeliyiz ve ya bir orta saha oyuncusu forvete çıktığında gol atabilecek mi yoksa pozisyonları heba mı edecek?

Akıcı stratejilerde oyuncuların çok özellikli ve diğer mevkilerde oynama kabiliyeti olmalıdır. (Forvet oyuncusu ise pas ve vizyon özelliği,  vb.).

Katı felsefelerde ise oyuncu sadece mevkisinde iyi yani bir bek oyuncusunun orta yapma top sürme gibi özellikleri yok ise katı felsefeler iyi olabilir.


Şimdi sırayla bu 5 seçeneği inceleyelim;

1) Çok Katı (Highly Structured): 

Bu seçenekte oyunculara hiç özgürlük tanınmaz (Oyuncu mevkisinden ayrılmaz). Defans oyuncuları sadece defans bölgesinde (*1) orta saha oyuncuları savunmayla hücum arasında (*2) hücum oyuncuları da sadece hücum bölgesinde (*3) görev yaparlar. Mesela "Hücum" görevi verilen sol veya sağ 
bek oyuncusu çok katı felsefesine aykırıdır. Çünkü "Hücum" görevi verilen oyuncu rakip sahanın aut çizgisine kadar inmeyi ve hücumlara destek olmayı hedefler. Ancak çok katı felsefesine göre oyuncu; alttaki resimdeki *1 nolu sarı alan içerisinde kalacaktır. Bu yüzden bek oyuncuları çok katı felsefesinde "savunma" rolünde oynamalıdır. Bu sayede başarı gelecektir. (Alttaki tabloda tüm mevki ve felsefelere göre bilgiler verilmiştir)fm takım şekli
Çok katı oyun akıcılığı: *1 defans *2 ortasaha *3 forvetler


Görüldüğü gibi defans ve hücum bölgeleri; orta saha bölgesinden daha küçük bir alana yayılmış.Yani defanstan top çıkarırken orta sahalarınız yardıma gelmeli; aynı şekilde forvetleri etkili kullanmak için de orta sahalar topu oraya ulaştırmalıdır. Bu seçeneği kullanırsanız takımın bütün yükü orta saha oyuncularında olacağından oyuncuları ve oyuncu rollerini dengeli seçmelisiniz. Çok ofansif orta sahalar seçerseniz defans yalnız kalır; çok defansif orta sahalar seçerseniz forvetler yalnız kalır.

2) Katı (Structured): Bu seçeneğin "çok katı" seçeneğinden farkı; bek oyuncularının daha etkin olup orta sahanın yükünü hafifletmesidir. Defansın ortasındaki oyuncular sadece defans bölgesinde (*1), bekler ve defansif orta saha oyuncuları, orta saha ile defans arasında (*2), kanatlar ve ofansif orta saha oyuncuları orta saha ile forvet arasında (*3), hücumcular ise sadece forvette (*4) görev alırlar.

fm oyun akıcılığı
Katı oyun akıcılığı: 1*Defansın ortasındaki oyuncular 2*bekler, defansif ortasahalar 3*kanatlar ve ofansif ortasaha 4*forvetler


Görüldüğü gibi takım 4 bölüme ayrılır, beklere orta sahaya kadar gidebileceği bir alan verilir. Topu 3. bölgeye aktarmak için 2. bölgede görev alan beklerin ve özellikle defansif orta sahanın yaratıcılığı ve pas yeteneği takımın hücuma çıkmasında; defansif özellikleri de takım defansında kilit rol oynar.

3) Dengeli (Flexible): Bu seçenekte oyunculardan dengeli oynaması beklenir. Yani oyuncular asıl görevlerini unutmadan, oyunun diğer yönüne de katkı yapmaya çalışır. Defans oyuncuları, bekler ve defansif orta sahalar, savunma ve orta sahaya top aktarma görevini yapmaya çalışır (*1). Ofansif orta sahalar ve forvetler ise oyun kurma ve gol atma görevi üstlenirler(*2).

fm oyun akıcılığı
Dengeli oyun akıcılığı: 1'deki oyuncular savunma 2'dekiler hücum


Evet görüldüğü gibi takım ikiye ayrılmış durumda. Burada sınırlı bir hareket alanından bahsedebiliriz. Mesela Defansın önündeki defansif ortasaha oyuncusu yeri gelir defansların içine girer. Bek oyuncunuzun kademesine yeri gelir stoperiniz yetişir. Çizili alanlarda hareket alanları oluşur.

4) Akıcı (Fluid): Bu seçenekte takım akıcı bir oyun sergilemeye çalışır, Oyunculara fazla özgürlük verilir. Defans biraz daha önde kurulur.

fm oyun akıclılığı
Biraz daha Yaratıcılık ve özgürlük 


Takım defans ve ofans olarak 2'ye ayrılsa da, gerektiğinde defans oyuncuları hücum, hücum oyuncuları da defans yapabilmelidir. Yani takımınızdaki her oyuncunun hem defansif hem de ofansif özellikleri iyi olmalıdır.

5) Çok Akıcı (Very Fluid): Bu seçenekte her oyuncu defans ve hücum yapabilmelidir. Akıcı ve fazla özgürlük tanınarak oynamaya çalışılır. Çok hareketli ve aynı zamanda çok riskli bir anlayıştır. Oyuncular pozisyona göre karar verip o karara göre görev yapmaya çalışır. Yani bir forvet oyuncusu kendi orta sahasının gerisinde rakiple karşılaşırsa defans yapar, aynı şekilde defansif bir oyuncu rakip ceza sahasının çevresindeyse gol arar yada asist yapmaya çalışır. Bu yüzden oyuncuların karar verme ve soğukkanlılık özellikleri çok yüksek olmalıdır. Aksi takdirde kullanılmamalıdır.

fm takım
akım komple hücum ve komple defans yapar. Tam yaratıcılık ve özgürlük tanınır.


11 kişi bu alanda ; akıcı, hareketli ve yaratıcı bir şekilde hücum , kademeli ve değişmeli bir şekilde defans yapmaya çalışır. 
Alttaki görselde Çok Akıcı oynayan Bayern München ile Katı oynayan Rizespor'u inceledik; (not görseldeki veriler gerçek verilerdir)

fm bayern munih
Bayern Munih takımında 14 oyuncu gol atmış gollerin %14 forvet mevkisinden gelmiş %86'sı ortasaha ve defans mevkilerinden gelmiş


Bayern München (Almanya);
Takımda gol ile buluşan 14 oyuncu var. Gollerin %14'ünü forvet mevkinde oynayan futbolcular, %64'ünü ortasaha mevkisinde oynayan futbolcular atmış. Bu veri takımın çok akıcı oynadığını gösteriyor. Yani gol atma yükü sadece forvetlerin üzerinde değil ortasaha oyuncuları %64 ile büyük bir destek vermiş. Takımın oyun felsefesi çok akıcı. Ataktayken ortasaha ve defans oyuncuları mevkilerini terk edip hücuma gol aramaya çıkıyorlar. Akıcı felsefelerde savunma mantığı da aynıdır. Tüm takım savunma zamanında ilerideki mevkilerini terkedip geri gelebilirler. Her durumda tam özgürlük tanınıyor. Akıcı felsefeler risklidir. Gerekli mental özellikler olmazsa taktik işlemeyecektir. Alttaki tabloda her felsefe için oyuncu özellikleri mevki ve rol biçiminde görülmektedir.

Çaykur Rizespor (Türkiye);
Takımda gol ile buluşan 11 oyuncu var. Gollerin %46'sını forvet mevkinde oynayan futbolcular, %36'sını orta saha mevkisinde oynayan futbolcular atmış. Bu veri takımın katı bir felsefe ile oynadığını gösterir. Yani gol atma yükü forvet oyuncularının üzerindedir. Takım atağa çıkarken orta saha ve defans oyuncuları pozisyonlarının dışına çok çıkmadan disiplinli bir şekilde oynamaya çalışıyorlar. Yani forvet oyuncuları hariç kimse ileri çıkalım gol atalım diye düşünmez. Mental özellikleri düşük hem savunma hemde hücum özellikleri olmayan oyunculardan kurulu takımlar için idealdir. Katı felsefelerde hücumcular golü, defans oyuncuları da defansı düşünür. Alttaki tabloda her felsefe için oyuncu özellikleri mevki ve rol biçiminde görülmektedir.

Bu açıklamalara göre alttaki tabloyu inceleyebilirsiniz. Tabloda "kullanma" dediği rollerin nedeni o roller "mevkinden bağımsız oyna" komutu içerdiği içindir. 


Kaynak; FMPlace*

Yorum Gönder

Bir Yorum Yaz (0)

Daha yeni Daha eski