Football Manager Alt Lig Takım Tavsiyeleri


fm alt lig takım tavsiyeleri


Sizler için hazırladığımız çeşitli ve farklı Avrupa'nın alt liglerindeki bazı takımları listeledik. Aralarında çok şaşırtacağınız hatta bir çoğunu bildiğiniz takımlarda var. 25 takım + bonus bir takım bulunuyor.


25- Queen's Park (İskoçya)
İskoçya'nın en alt liglerinden bir zamanlar Rangers'in alt takımı olan ve maddi sebeplerden dolayı kapatılıp 1999 yılında kurulan bir takım. Takım Yarı-Profesyonel ve elinizde düzgün bir maaş bütçesi yok denecek kadar az ve transfer bütçesi de maalesef. Ama en önemli avantajı kulüp maçlarını Hampden Park'da oynuyor (50.000) kapasite ve bu da çok büyük avantaj hazırlık maçlarında stadyumu doldurursanız tabi. Kulübün kültürü altyapıdan futbolcular yetiştirmek olduğu için uzun vadede başarı elde etmeye değecek bir köklü kulüp.

Zorluk: 1/10
Ülke: İskoçya
Lig: Ladbrokes League 2
Politika: Altyapıdan Oyuncular Yetiştirilmesi
Maddi Durum: Sıkıntılı
Stadyum: Hampden Park (50.000) kapasite


24- Cibalia (Hırvatistan)
Hırvatistan'nın 2.liginde güzide bir takım. Uzun yıllar Hırvatistan 1.liginde mücadele etse de 2018/2019 sezonunda küme düşmüş, 2009/2010 sezonunda Avrupa kupalarına katılmış bir kulüp. Bu kulübü tekrar eski başarılarına taşımak hatta biraz fazlasını yaparak Zagreb hegemonyasını kırmak isterseniz denenmesi gereken bir kariyer olabilir.

Zorluk:3/10
Ülke: Hırvatistan
Lig: Hırvatistan 2.Lig
Politika: Altyapıdan Oyuncular Yetiştirilmesi
Maddi Durum: İdare Eder
Stadyum: HNK Cibalia (10.000) kapasite


23- Lausanne (İsviçre)
Tarihinde sadece 3 kez süper lige çıkmış o da son 20 yılda 3 kere gerçekleşmiş fakat kulübün harika bir altyapı ve antrenman tesisi var bulunduğu lige göre kalitesi kat ve kat fazla ama bir üst ligde pek tutunamamışlar. Bu kulübü bir üst lige çıkarmak zor olmayacaktır fakat üst ligde Avrupa kupaları mücadelesine girmek hatta şampiyonluk kovalamak biraz ısrar,çaba ve taktik bilgi gerektirebilir.

Zorluk: 5/10
Ülke: İsviçre
Lig: Mücadele Ligi
Politika: Altyapıdan Oyuncular Yetiştirilmesi
Maddi Durum: İdare Eder
Stadyum: Stade Olympique (15.700) kapasite22- FC Vaduz (İsviçre)
Fazla uzaklaşmıyoruz ve İsviçre'den devam ediyoruz. Sıradaki takımda süper ligde mücadele etmiş ve zaman zaman küme düşüp çıkmış bir takım fakat 2.ligde olmasına rağmen 2019 yılında "Lıhteşnayn" kupasını kazanmışlar ve alt ligde olmalarına rağmen UEFA'ya katılmak hakları var, biraz enteresan bir kariyer olabilir sizin için.

Zorluk: 4/10
Ülke:İsviçre
Lig: Mücadele Ligi
Politika: -
Maddi Durum: İdare Eder
Stadyum: Rheinpark (7.800) kapasite21- Stade Lavollis Mayenne (Fransa)
Fransa Ulusal liginde bulunmasına rağmen oraları hak etmediğine inandığımız bir başka takım daha. Kulübün antrenman tesisleri,saha ve stadyumun durumu, altyapısı gayet yeterli ve bulunduğu ligin üstünde Fransa 1.lig seviyesinde de diyebiliriz. Avrupa'da özellikle Fransa liginde oynamayı düşünenler en alt kademeden en üste takım çıkarmayı düşünenler için ideal bir seçim olabilir.

Zorluk: 3/10
Ülke: Fransa
Lig: Fransa Ulusal 3.Lig
Politika: 23 Yaş altı Oyuncular Transfer Edilmesi
Maddi Durum: İdare Eder
Stadyum: Stade Francis Le Basser20- Troyes (Fransa)
Fransa 2.ligde bulunan Troyes tesisi kalitesi ve diğer yeterlilikleri bakımından bize göz kırpan diğer bir Fransız ekibi. Kulübü süper Lige taşımak ve orada tutundurmak hatta Avrupa başarıları için mücadele etmek her yiğidin harcı olduğunu düşünmüyoruz. Ayrıca Fransız futbolcuların gelişiminde de önemli bir kültüre ve yere sahip bir takım gayet kaliteli regenler yetiştirebilmektedir.

Zorluk: 4/10
Ülke: Fransa
Lig: Fransa 2.Lig
Politika: 30 yaşından büyük oyuncular transfer edilmemeli, 23 yaş altı oyuncular transfer edilmeli
Maddi Durum: İdare Eder
Stadyum: Stade le Auba (20.000) kapasite19- SM Caen (Fransa)
Fransa ligine girişmişken bir diğer Fransız ekibi görmezden gelmemek olmazdı. Yeni ligden düşmüş çıtır bir kulüp aynı zamanda mali durumu da fena değil diğer Fransız ekiplerine göre bir adım önde gözüküyor. Tesis ve saha yeterlilikleri çok iyi durumda.

Zorluk: 5/10
Ülke: Fransa
Lig: Fransa 2.Lig
Politika: 23 yaşının altında oyuncular transfer edilmesi
Maddi Durum: Güvende
Stadyum: Micheal Ornano (20.000) kapasite


18- Lens (Fransa)

Fransa 2.ligde en iyi takımı desek kendisine yanlış mı söylemiş oluruz? Bence hayır. Kulüp zaten bulunduğu ligin üstünde fakat küme düşmüş bir kulüp tekrar süper lig mücadelesine girmekte zorlanmayacaktır. Ayrıca kulübün Lyon, Marsilya gibi oyuncu yetiştirme ve çıkarma kültürü var bu yüzden yüksek meblağlara satabileceğiniz oyuncular yetiştirmeniz çok büyük bir ihtimal gibi duruyor.

Zorluk:5/10
Ülke: Fransa
Lig: Fransa 2.Lig
Politika: Hücum futbolu oynatılması, Altyapıdan oyuncu yetiştirilmesi
Maddi Durum: Güvende
Stadyum: Stade Bolleart (37.000) kapasite17- Zaragoza (İspanya)

Herkesin bildiği bir kulüp fakat tam 8 yıldır süper lige çıkamadılar bence doğru bir yönetim ve teknik olarak yönetilmedi artık bu kulübü  tekrar küllerinden yaratmanın zamanı geldi hatta geçiyor olabilir.

Zorluk: 6/10
Ülke: İspanya
Lig: İspanya 2.Lig
Politika: 23 yaşının altında oyuncular transfer edilmesi
Maddi Durum: İdare Eder
Stadyum: La Romerada (33.000) kapasite16- Malaga (İspanya)
Yine bulunduğu yeri hak etmeyen bir kulüp olarak nitelendirmek istiyorum fakat yanlış anlaşılmasın. Uzun yıllar 1.ligde mücadele etmiş hepimizin yakından tanıdığı bir futbol kültürü olan kulüp Malaga. Geçen sene ligde iyi bir performans gösterseler de 3ncü olarak tamamladılar ve çıkamadılar. Bence Malaga için artık bir üst lige çıkma zamanı gelmiş bulunmakta. Kulüp küme düştükten sonra politika değiştirmiş ve genç oyunlarla çalışan ve genç oyuncular takıma monte eden yetiştiren bir kimliğe sahip hoca arıyorlar.

Zorluk: 8/10
Ülke: İspanya
Lig: İspanya 2.Lig
Politika: Gelecek adına 20 yaş altı oyuncular transfer etme zorunluluğu
Maddi Durum: İdare Eder
Stadyum: La Rosaleda (30.000) kapasite15- Huesca (İspanya)
Kulüp tarihinde ilk kez süper ligde mücadele etti fakat tutunamadılar. 0'dan yaratılmış bir kulüp hatta hala 0 olarak niteleyebiliriz. Süper Ligde kalıcı olmalarını sağlayabilecek bir menejer olmak kolay olmayacaktır kuşkusuz.

Zorluk: 7/10
Ülke: İspanya
Lig: İspanya 2.Lig
Politika: 23 yaş altı oyuncu transfer edilmesi
Maddi Durum: Güvende
Stadyum: El Alcoraz14- University of Guadalajara{UdeG} (Meksika)
Meksika ligi denildiğinde aklınıza genç yetenekler gelsin, çünkü o genç yetenekleri çıkartan ya da daha doğru çıkartacak potansiyele sahip Meksika'daki en iyi 3 kulüpten biridir kendileri. Bu ligi daha önce oynamadıysanız şiddetle öneriyoruz. Ayrıca Stadyumunun muazzam büyük olduğununu ve bu avantajın kulüp gelirleri içinde fazlaca olumlu olduğunu söylemek isterim.

Zorluk: 4/10
Ülke: Meksika
Lig: Meksika Yükselme Ligi
Politika: Göze hoş futbol, Altyapıdan oyuncu yetiştirme
Maddi Durum: İdare Eder
Stadyum: Estadio Jalisco (56.000) kapasite13- Mineros (Meksika)
Fazla uzaklaşmadan; Henüz 1.lige ulaşamamış ama tesis kalitesi, kulüp politikası ve bir çok etkeni doğru kullandığınızda bu lige hükmetmek için en iyi uygun diğer kulüptür. Çok fazla genç yetenekli oyuncular çıkartacaksınız ve fazlaca kaptıracaksınız çünkü o kadar fazla ve bol oyuncunuz olacak.

Zorluk: 6/10
Ülke: Meksika
Lig: Meksika Yükselme Ligi
Politika: Topa hakim futbol, Altyapıdan oyuncu yetiştirme
Maddi Durum: İdare Eder
Stadyum: Carlos Vega Villaba (20.000) kapasite12- Beerschot (Belçika)
Belçika alt liginde seçebileceğiniz ve potansiyeli en yüksek takım. Belki lige yükselmede zorlanmayacaksınız ama ligde tutunmak için tecrübe ve taktiksel anlamda üst düzey bir bilginiz olmalı. Böylesi bir kulüpte yeteneklerinizi göstermek isteyebilirsiniz. Ayrıca kulübün bir futbol fabrikası olduğunu da söylemek isterim.

Zorluk: 5/10
Ülke: Belçika
Lig: Pro Lig B
Politika: Göze hoş gelen futbol
Maddi Durum: İdare Eder
Stadyum: Olympisch Stadion (12.000) kapasite11- Rostock (Almanya)
Bilmeyenleriniz için; Dünyada yetenekli futbolcuların çıktığı yer neresi diye sorduğunuzda size sağır sultan bile eliyle Brezilya ve Arjantin'i işaret eder, tabi ki ironiydi fakat Avrupa'da ise bu durum sadece Almanyayı tek geçerim. 3.Ligde olmalarına rağmen hiç bir eksikleri ve sıkıntıları yok maddi olarak da rahatlar ve potansiyel başarı elde edeceğiniz yegane kulüplerden biri denemelisiniz.

Zorluk: 3/10
Ülke: Almanya
Lig: Almanya 3.Lig
Politika: 23 yaşının altında oyuncular transfer edilmesi
Maddi Durum: İdare Eder
Stadyum: Ostseestadion (29.000) kapasite
10- Kaiserslautern (Almanya)
Almanya'nın en köklü kulüplerinden birisi ve 2005 yılına kadar küme düşmeyen takım şuan 3.ligde fakat başarıya aç ve hırslı bir kadrosu ve ekibi var. Kulübün imkanları ise bir hayli fazla ve yeterli. Tesisleri altyapısı çok iyi seviyelerde, sadece tek bir sıkıntı; bu efsane kulübü eski günlerine döndürecek yetenekte bir hocası olmamasıdır. Yoksa o siz misiniz?

Zorluk: 4/10
Ülke: Almanya
Lig: Almanya 3.Lig
Politika: Altyapıdan oyuncular yetiştirilmesi
Maddi Durum: İdare Eder
Stadyum: Fritz-Walter (50.000) kapasite
9- Karlsruhe (Almanya)
Daha önce Bundesliga da şampiyon olmuş fakat artık bu şampiyonluğu gören hiç kimse şuanda hayatta değil. 2007 yılında kaizerler düştükten sonra bundesligaya çıkmış fakat tutunamamıştır. 0'dan kendi Bayern Münih'ini kurmak isteyenler için en ideal kulüptür kendileri. Harika antrenman tesisleri, çok iyi altyapı tesisleri bu seviyelere sahip çok fazla alt lig takımı yok tabi Almanya'da değilseniz. Çok fazla genç oyuncu ve regen çıktığını da unutmayalım.

Zorluk: 4/10
Ülke: Almanya
Lig: Almanya 2.Lig
Politika: Altyapıdan oyuncu yetiştirilmesi
Maddi Durum: İdare Eder
Stadyum: Wildparkstadion (28.000) kapasite
8- Walsall (İngiltere)
Sky Bet 2.Ligde oynamak isteyeceğiniz ve sizi adım adım başarıya ulaştıracak iki takımdan birisi. Daha öncesi hiç primier lig mertebesine ulaşmamış fakat bu ulaşamayacağı anlamına gelmez. Eski fm serilerinde almış olduğum ve 10 yıl da primier ligi kazanma başarısı gösterdiğim iki takımdan da birisidir ayrıca. Liverpool 30 yıl sonra elde etti siz düşünün :)

Zorluk: 1/10
Ülke: İngiltere
Lig: Sky Bet 2.Lig
Politika: Altyapıdan oyuncular yetiştirilmesi
Maddi Durum: İdare Eder
Stadyum: Bank's (10.000) kapasite7- Crewe (İngiltere)
Sky Bet 2.Ligde alabileceğiniz Walsall'dan sonra en iyi takımdır ve bence yapay zeka kontrolünde bile rahat ilk 3 e girerler ve gelişime çok açık bir kulüp daha önce almadıysanız kesinlikle denemenizi öneriyorum. Her zamanki gibi kötü takım önermeyeceğimi bildiğinizden dolayı tesis kalitesi ve kulüp kültüründen bahsetmiyorum çünkü bulunduğu seviyeye göre çok çok iyi ve genç oyuncular yetiştirmek üzerinedir.

Zorluk: 2/10
Ülke: İngiltere
Lig: Sky Bet 2.Lig
Politika: Göze hoş gelen futbol, Hücum futbolu oynatılması ve Altyapıdan oyuncular yetiştirilmesi
Maddi Durum: İdare Eder
Stadyum: The Alexandra (10.000) kapasite6- Portsmouth (İngiltere)
Belkide İngiltere'nin alt liglerindeki en ünlü kulüp daha doğrusu biz Türkler tarafından bilinen en ünlü kulüptür. Sebebi de logosundaki Ay yıldız ve zamanında Osmanlıyla alakalı yapılan iddialar olsa gerek. İngiltere'de daha önce Primier Lig seviyesine ulaştırdığım takımlardan birisidir yine kendileri ve bulunduğu seviyenin üstünde bir futbolcu kalitesi ve oyunu da var. Oynayanların pişman olmadığı ve büyük başarılar elde ettiği bir diğer kulüptür. Ayrıca harika antrenman tesislerine sahiptir.

Zorluk: 3/10
Ülke: İngiltere
Lig: Sky Bet 1.Lig
Politika: Altyapıdan oyuncular yetiştirilmesi
Maddi Durum: İdare Eder
Stadyum: Fratton Park (20.000) kapasite5- Doncaster (İngiltere)
Farklı bir seviyede olan farklı bir İngiliz ekibi daha. Bu takımı hiç bir kulübe benzetemem, 1.ligde yeni olsalar ve seviyeleri 1.lige göre biraz daha aşağıda gözükse de hiç küçümsenmeyecek ve doğru yönetildiğinde büyük başarılara imza atacağınız bir diğer İngiliz kulübüdür. Yine tesis kaitesi muazzam ve kulüp kültürü gelişmeye açıktır.

Zorluk: 3/10
Ülke: İngiltere
Lig: Sky Bet 1. Lig
Politika: Altyapıdan oyuncular yetiştirilmesi ve Göze hoş gelen futbol oynatılması
Maddi Durum: İdare Eder
Stadyum: Keepmoat (15.000) kapasite4- Coventry (İngiltere)
İngiltere'den devam ediyoruz çünkü bu ligde alacağınız takımlar bitmiyor hepsi bir ayrı güzel. Coventry diğer ekiplere göre biraz daha iyi ve bu seviyenin temelini çoktan atmış artık bir üst ligde olması gereken bir ekip fakat bir türlü kendilerini bir üst lige taşıyacak hocayı bulamış desek daha doğru olur. Fakat kısıtlı şartlarda şampiyon yapmayı seven ve maddi olarak daha kontrollü, tutumlu biriyseniz tercih etmenizde yarar var çünkü size ayrılacak bütçe olmayacak ve kulüp şuan için maddi sıkıntıda.

Zorluk: 3/10
Ülke: İngiltere
Lig: Sky Bet 1.Lig
Politika: Altyapıdan oyuncular yetiştirilmesi
Maddi Durum: Sıkıntılı
Stadyum: St. Andrew's Trillion Trophy (30.000) kapasite


3- Fleetwood (İngiltere)
Coventry ile neredeyse aynı politikada ve aynı yetenekte oyunculara sahip aşağı yukarı aynı değerde neredeyse tamamen aynı fakat tek farkı kulüp maddi olarak rahat. 1.ligde orta halli olarak alıp yükseltilecek takımlardan birisidir kendileri ama tabi ki de bu kolay olmayacaktır.

Zorluk: 3/10
Ülke: İngiltere
Lig: Sky Bet 1.Lig
Politika: Altyapıdan oyuncular yetiştirilmesi ve Gelecek adına 22 yaş altı transfer yapılma zorunluluğu
Maddi Durum: İdare Eder
Stadyum: Highbury (5.000)2- Burton Albion (İngiltere)
Evet geldik en önemli kısıma bu takımı oynamayı boşverin size gelen teklifleri bile reddedeceksiniz. Eğer 20 yıl ve üstü bir kariyer yapmak istiyorsanız aradığınız takım Burton olmalı neden mi; Kulübün çok sağlam bir kültürü ve politikası var özellikle oyuncu yetiştirmekle ilgili ve zaten 1.lig hatta championship ten bile iyi seviyedeler diyebilirim. Fakat şuan ki kadro takımı şampiyon yapmak için yetersiz fakat 5 sezon içerisinde primier lige çıkacağınız dan şüpheniz olmasın. Tesisler efsane, oyuncu alımı ve oyuncu izleme ağı mükemmel tek sıkıntısı stadyum kapasitesi küçük ama lig yükseldikçe yönetim bunu kendisi arttıracaktır. Hatta belli mi olur primier lige çıktığınızda yeni stadyum inşasına sizin adınızı bile verebilirler.

Zorluk: 3/10
Ülke: İngiltere
Lig: Sky Bet 1.Lig
Politika: Hücüm futbolu oynatma, alt liglerden oyuncu transfer etme, İşkoç oyuncular transfer etme ve altyapıdan oyuncu yetiştirme
Maddi Durum: İdare Eder
Stadyum: Pirelli (7.000) kapasite1- Sunderland (İngiltere)
Bir çoğunuzun listeyi incelerken nerede diye aradığı ve maddi sıkıntılardan dolayı küme düşmüş daha sonra toparlanamamış bir efsanenin düşüşü adete. Bu kulübün kültürü kazanmak ve oyuncu yetiştirmek o yüzden bu listede 1.ci sırada ve diğer kulüplere nazaran elde ettiği başarılar ve başarısızlıklar çok yakın bir dönemde gerçekleşmiş. Tekrardan küllerinden yaratmak ise sizin elinizde.

Zorluk: 6/10
Ülke: İngiltere
Lig: Sky Bet 1.Lig
Politika: Hucüm futbolu oynatılması, Topa hakim oyun ve Altyapıdan oyuncu yetiştirilmesi
Maddi Durum: Güvende
Stadyum: Stadium of Light (50.000) kapasiteBonus: Altınordu (Türkiye)

Her ne kadar listemiz Türk kulüplerine yer vermemiş olsak da biliyoruz ki, kaliteli genç oyuncu yetiştiren bir çok kulbümüz bulunmakta. Bunlardan özellikle; Altınordu diğerlerine nazaran daha çok dikkat ve ilgi görüyor sebebi ise geçmişte çıkardığı genç oyunlar "Cengiz Ünder, Çağlar " gibi oyunlar yetiştirmeyi kulüp politikası haline getirmiş ve sadece Türk oyuncuları transfer eden güzide bir futbol ekibimizdir. Ayrıca tesisleri gayet iyi ve yeterlidir.

Zorluk: 5/10
Ülke: Türkiye
Lig: Ptt 1.Lig
Politika: Altyapıdan genç oyuncular yetiştirmek
Maddi Durum: Güvende
Stadyum: İzmir Doğanlar

Yorum Gönder

Bir Yorum Yaz (0)

Daha yeni Daha eski