Altyapıdan Oyuncu Çıkarma Ve Eğitim

fm altyapı ve oyuncu gelişimi

Merhabalar dostlar; bilmemiz gereken en temel etken altyapıdan oyuncular nasıl? Ne zaman? çıkar ve özellikleri neye göre belirlenir. Öncelikle etkenleri sıralamadan önce blog sayfamızda daha önce paylaşılmış olan bu konuyla benzer ve size yardımcı olacak bazı içeriklerin linklerini de buraya bırakıyorum.


           Altyapıdan Oyuncular Ne Zaman Çıkar?


Her ülkenin farklı regen tarihleri var detaylı bilgi için regen çıkış tarihlerini inceleyebilirsiniz. Avrupa için martın 2.nci haftası yani 12 Mart ile 21 Mart arası Gelişim Merkezine genç oyuncu adaylarınızın bilgileri gelir. Hatta daha da öncesinde altyapı sorumlusu aralık ayında tesise katılan genç oyuncular hakkında size ön bilgi sağlar bunları "Gelişim Merkezinden" kontrol edebilirsiniz.

Genç Oyuncuların Özellikleri Nasıl Belirlenir?

otomatik olarak belirlenir fakat her kulübün altyapı sistemi farklıdır yani tesislerin kalitesinden tutunda hocalarına kadar farklı etkenler vardır. Kulübe potansiyeli yüksek kaliteli gençler kazandırmak istiyorsanız ilk olarak çalıştırdığınız takımda vizyonunuzu "Altyapıdan genç oyuncuları çıkarmak" olarak belirleyin. Bu neden önemli; Altyapı tesislerini yükseltmek istediğinizde vizyonunuzla paralel bir istek olduğu için için yönetim size zorluk çıkarmayacaktır.(Tabi maddi olarak çok sıkıntıda değilseniz)


Altyapı Tesisleri ve Altyapı Antrenörlüğü
"Altyapıya Oyuncu Alım Sistemi" bunu içinde yönetime talepte bulunmamız gerekli, peki bu ne kadar önemli diyecek olursanız oyuncu izleme ağı; yani daha fazla oyuncu demek. Bulunduğunuz bölgenin dışından da oyuncuları takımınıza katabilirsiniz. Örneğin; Ajax altyapısından çıkan Türk oyuncular gibi. Daha sonra altyapımız yani 18 yaş altı antrenörlerinin özelliklerini yükseltmek. Bunu için antrenörlerin mevcut lisanslarını arttırmayı talep edebilirsiniz yönetimden ya da yerine başka antrenörler bulmalısınız. Antrenörlerde özellikle gençlerle çalışması yüksek olanları dikkat etmeye çalışın. Detaylı bir rehber daha önce blog adresimizde yayınlanmıştı bunu da inceleyebilirsiniz. Şimdi bahsettiğim bu 3 etkeni de yerine getirdik.


  1. Altyapı Tesisleri Yükseltildi
  2. Altyapı Antrenörlüğü Yükseltildi
  3. Oyuncu Alım Sistemi Arttırıldı

Peki sırada ne var? Buna ayrı bir şekilde değinmek istedim çünkü sırada altyapı sorumlusu var. Altyapı Sorumlusu gençleri tesise bulup kazandıran ve gelişimlerini takip eden kişidir. özellikle gençlerle çalışması, oyuncu potansiyeli ve yeteneği değerleme özelliği yüksek, kararlılığı ve itibarı da yüksek olsun(çok yüksek olmasa da olur ama kesinlikle çok az olmamalı).


Bütün bunları yaptıktan sonra hemen ilk sezonda çok yüksek potansiyelli oyuncular göremeyebilirsiniz. Ama zaten böyle bir kültürün mevcut olduğu bir kulübe gittiyseniz yada oradaysanız Ajax, Atalanta gibi yıllardır genç oyuncular çıkaran satan tabi her sene en az bir tane potansiyel hatta daha fazla oyuncu çıkarmak çokta zor değil.

Genç Oyuncuların Potansiyele Ulaşması?
Bu konuda şunları söylemek isterim. Altyapımıza oyuncumuz geldi tahminen 16 yada 17 yaşında olsun. Ne kadar küçük yaşta  ve doğru bir eğitim, antrenman uygularsak o kadar erken potansiyeline ulaşırlar. Tekrar tekrar geriye dönüyorum fakat oyuncunu potansiyelinin yüksek olduğunu sizin transfer komiteniz(satın aldıysanız), yada altyapı antrenörlüğünüz belirlemekte bunları unutmayın.

Eğer personel kalitenize güveniyorsanız antrenman sorumluluklarını ve bireysel antrenmanları teknik ekibe de devredebilirsiniz.

  1. Öncelikle oyuncuların yüksek potansiyelli olanlarını, A takıma çıkarın ve orada antrenman yapsınlar.
  2. İlk sene oyuncularınızı kiraya göndermeyin hangi takım olursa olsun.(18 yaşından küçük oyuncular kiraya göndermeyin.)
  3. Kiraya göndereceğiniz oyuncuların, gittikleri takımdaki antrenman tesisleri ve saha durumlarına bakın ve oyuncunun oynatılacağı süreyi de dikkate alın.
  4. En yetenekli potansiyel oyuncularınızı kiraya kesinlikle göndermeyin sezon içerisinde 15-20 maç kadar oyuna sonradan alın ilk sezon için geçerli. Daha sonradan bu süreyi yükseltin ilk 11 fırsatı verin bunu kupa maçlarında yada daha az riskli maçlarda uygulayabilirsiniz.
  5. Kiradaki oyuncuların gelişimini yakından takip etmek için yardımcınızdan kiralama raporu alın. Takımdakiler için ise her ay antrenman raporu.
  6. Kiradaki oyuncuların gelişimi bulundukları takımdaki moralini etkiler düşük moralde oyuncu düzgün gelişim gösteremez. Oynatıldığı süreden memnun olmayabilir yada antrenman tesislerinden hoşnut değildir bu yüzden kiradaki genç oyuncularınızı sık sık gözlemleyin gelişimleri hakkında konuşun. Mutsuz olanları takıma geri çağırın.

Oyuncuların gelişim göstermeleri antrenmandan çok maç oynama, tecrübe kazanmasından geçer yani genç oyuncularınıza sezon içerisinde en az 15 maçlık bir rotasyon uygularsanız verim alırsınız.

Genç Oyuncularda Eğitim?

Oyuncuyu altyapıdan çıkardık yada genç bir oyuncu satın aldık diyelim. Oyuncunun gözlemci raporları yüksek geleceğin yıldızı gözüyle bakılıyor fakat oyuncunun karakteri "Azimsiz" ve kararlılığı ise düşük. Ozaman ne yapmalıyız?

Oyuncuya Antrenman> Mentorluk kısmında bir mentor grubuna eklemelisiniz. Burada en önemli etken grupta bir lider rol model oyuncu olmalı en az 26 yaşında olsun kararlılık özelliği 15 en aşağı olması ve karakteri ise profesyonel, azimli, hırslı olabilir. Görevlendirmeyi yardımcılarınızdan da isteyebilirsiniz.

Genç oyuncuları potansiyellerine ulaştırmada önemli olan etkenleri kabaca sıraladım. Detay bilgilerde verdiğimi düşünüyorum umarım bu makale, rehber oyuncu geliştirmek isteyen arkadaşlara yardımcı olacaktır.

Yorum Gönder

Bir Yorum Yaz (0)

Daha yeni Daha eski