FM 2020 Alt Liglerde Başarıya Ulaştıran Taktik

fm20 alt lig taktiği indir
4-1-4-1 Pozitif Futbol Kazandıran Taktik


ALT LİGLERDE BAŞARIYA ULAŞTIRAN TAKTİK, 4-1-4-1 POZİTİF FUTBOL. SKY BET 1.LİG'DE 30 MAÇ ÜZERİNDEN DENENMİŞTİR.

Bir çok ligde denemiş olduğum ve her zaman olumlu sonuçlar aldığım bir taktiği sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. İlk olarak taktiği Sky Bet 1.Lig'de Burton Albion üzerinde denedim ve yine olumlu sonuçlar aldım bu sonuçları tek tek sizlerle paylaşacağım. Fakat öncelikle takım dizilişi ve oyuncu rollerinden bahsetmek isterim tabi ki de. Takıma bu taktiği uygulamak isterseniz hangi tarzda oyuncular transfer etmeniz gerekiyor ve bu oyuncuların özellikleri ne olmalı bunlara da değineceğiz. 

Takım Dizilişi & Oyuncu Rolleri


Taktiği özelleştirdiğim anda oyun taktiğin adını Pozitif Futbol 4-3-3 olarak seçti fakat dizilişimiz 4-1-4-1 DOS Geniş Alan yani ön liberolu bir sistemdir.


*Düzeltme; "Aşırı Hücüm Ağırlık yerine > Pozitif Futbol"


Futbolcu Rolleri


İlk olarak kalecimiz libero kalecidir. Neuer tarzı savunma arkasına atılan toplara hızlı bir şekilde çıkarak savunmaya destek sağlayacak bir kaleci tercih edebilirsiniz. Tavsiye edilen özellikleri diğerlerine göre iyi olan kalecileri tercih edin. (Önsezi, Hızlanma, Pas, Pozisyon Alma, Soğukkanlılık) bunlar iyi bir libero kalecide olması gereken özellikler tabi ki bunun yanında diğer kaleci özellikleri de fena olmamalı.

Taktikteki her iki stoper de pasör stoper fakat, bunların birisi kesici diğeri ise sigorta rolünde. Kesici stoper de rakip oyunculara fırsat vermeyecek hızlı ve pas özelliği yüksek olmalı hem hızlı oyun kurması gerekmekte çünkü defanstan kısa pasla oyun kurmanız gerekiyor bu yüzden bu mevkiye alacağınız oyuncuların en iyi özellikleri; Pas, Markaj, İlk Kontrol, Önsezi olmalıdır. Sigorta rolündeki oyuncunuz ise libero kalecinin bir adım önünde diğer takım oyuncularına göre ise en gerideki savunma oyuncusudur. Bu oyuncu savunma hattını çizer ve en geridedir. Savunma arkasına atılan topları önceden sezerek hızlı müdahale de bulunması istenir. Bu mevki için pas,hızlanma,top kapma,markaj,soğukkanlılık özellikleri diğer oyunculara göre yüksek oyuncuları tercih etmenizde fayda var.

Beklerimize gelecek olursak, Sol bekimiz aslında bir sol bekten ziyade bir orta sahanın görevi ve özelliklerini beklediğimiz birisi olmalı, yani bir kanat bek rolü. Top sürme, Orta Yapma, Markaj ve Hız özelliklerinin yüksek olması yeterlidir. Tabi ki de alt liglerde çok yüksek özellikli oyuncularınız olmayabilir fakat ligin ortalamasına göre bir kaç tık üste olması kafidir.

Sağ bek oyuncumuz İki Yönlü Hücum Bek rolünde. Hem ofansif hemde defansif yönlü ve diğer oyunculara göre sorumluluğu biraz fazladır. Bu mevkide oynayan oyuncunuzun kondisyonunda sürekli düşüş göreceksiniz, hatta diğer oyuncularınıza göre daha hızlı düşer o yüzden bu mevkide rotasyon unuz mutlaka bulunsun, özellikle As oyuncunuzu aratmayacak bir oyuncu olmalı. Ayriyeten rol olarak hücum ağırlıklı bir pozisyonda bulunduğu için bu mevki çok önemli kadronun genel iskeleti destek yönlü oyuncular o yüzden bu mevkideki oyuncunuz da mutlaka olması gereken; Hız, Hızlanma, Pas, Orta Yapma, Topsuz Alan, Takım Oyunu, Dripling, ve Markaj. Eğer Zıplama ve kafa vuruşu özelliği de varsa sıkça kafa golleri de izlersiniz fakat bu şart değil.

Kaleci ve savunma oyuncularımız da aradığımız roller ve özellikler bunlar, bu bölgelere yapacağınız transferler için bu özelliklerde oynayan oyuncular tercih etmeniz sizin açınızda daha iyi olacaktır.

Ön liberomuz Regista, yani diğer adıyla defansif oyun kurucudur. Top Kapma, Pas, Teknik, Topsuz Alan ve İlk Kontrol özelliklerinin iyi olması yeterli. Merkezde oynayan oyunculardan İki yönlü ortasaha rolünde oynayacak olan oyuncu için ekstra olarak; Hız, Bitiricilik ve Şut gibi özellikler olması gerekiyor. Peki Mezzala için ise; Olmazsa olmaz Takım oyunu, Pas ve Şut iyi olmalıdır. Özel yeteneği de iyi olursa bu bir tık artı yönde olur sizin için.

Ters Ayaklı Kanat oyuncusu, top süren, hızlı ve bitiriciliği iyi olan oyunculardan tercih edin, özellikle bu oyuncular bencil olmamalı. Birde bitiriciliği düşük ve bencilse size sinir krizleri geçirtebilir buna dikkat edin. Aynı şeyler kanat forvet oyuncuları içinde geçerli sayılır, Hız, Hızlanma, Orta Yapma, Pas, Dripling, Top Sürme ve Bitiricilik özelliklerine bakmanız yeterli.

Forvetimiz Yardımcı forvet destek rolünde, takımın yerleşmesini ve topu ilerde tutması gerekmektedir. Bu rolde oynayan oyuncunun ekstra olarak kafa vuruşu ve zıplama özelliği varsa bu artıdır. Takım oyunu,pas, bitiricilik, güç, denge ve soğukkanlılık olması yeterlidir.


Oyun Anlayışı & Sistemi

Pozitif Futbol Anlayışında Topa Sahipken; Kısa Paslı, Koşu yoluna pas, Defanstan kısa pasla çık, Rakip ceza sahasına paslaşarak gir, Daha yaratıcı oyna, Sol beki ileri çıkar, çok düşük tempo ve Geniş hücum alanı

4-1-4-1 Pozitif Futbol Anlayışında Topa Sahipken

Pozitif Futbol Anlayışında Geçiş Oyununda; Topu Stoperlere Ver, Topu Hızlıca elden çıkar, Kontraya Kalk ve Karşı Pres Uygula
4-1-4-1 Pozitif Futbol Anlayışında Geçiş Oyununda

Pozitif Futbol Anlayışında Top Rakipteyken; Dar Alanda Savunma, Savunmayı Geride Kur, Yüksek Şiddetli Pres Yap ve Ayakta Savun.


4-1-4-1 Pozitif Futbol Anlayışında Top Rakipteyken

30 Maçlık Fikstür & Sonuçlar


30 Maçlık Fikstür ve Sonuçlar

NOT: Genel anlamda ligi 17-18 bitirmesi beklenen ve lig ortalamasın altında bir kadrosu olan bir takım için ilk 30 maçta 46 puanla puanlayarak 1.ci duruma getirdim. Çok sağlam Transfer bütçesi verilmediği için taktiğe çok uyumlu transferler yapamadığım halde sonuçlar böyle, bence alt liglerde kariyer yapanların mutlaka incelemesi gereken bir taktik oldu, taktiği kullanıp uygulayanların sonuçlarını merak ediyorum yorum bölümüne taktik hakkında sormak istediklerinizi ve aldığınız sonuçları paylaşabilirsiniz. Takipte kalın devamı gelecektir :)

 Taktik Kurulumunu Nasıl Yaparım

  1. Aşağıdaki "Download" bağlantısına tıklayarak taktik dosyasını indirin.
  2. İndirilen içeriği bu uzantıyı takip ederek kopyalayın "Belgelerim/Sport İnteractive/Football Manager 2021/tactics" içerisine atın.
  3. Oyuna girin ve "Taktikler" bölümünden "Taktiği Yükle" tıklayarak indirdiğiniz taktiği seçip yükleyin
  4. İyi oyunlar

Yorum Gönder

Bir Yorum Yaz (0)

Daha yeni Daha eski