Football Manager Sezon Öncesi Antrenmanı Nasıl Yapılır


fm de sezon öncesi antrenmanı nasıl yapılır


FM 2020' de Sezon Öncesi Antrenman Programı, Yeni Sezona Hazırlık Nasıl Olmalı ve Yapılır?

Yeni sezon başlarken yüksek maç performansı seviyelerine çıkmak ve belirli bir seviyede kalmak önemlidir. Oyuncularınızın kondisyonları sık sık çok düşük seviyelere gelmesini istemiyorsanız daha doğrusu bunun maç kondisyonuyla da doğrudan bir etkisi var ama sezon öncesi etkili bir antrenman programı uygulandığında bu sorunun üstesinden bir nebze gelebilirsiniz.


Sezon Öncesi Antrenman Programı Neden Önemli?
Futbolcularınızın sezon öncesinde maç kondisyonu çok düşük olur. Sezon içerisinde bir çok maç oynayacaklarını düşündüğümüzde sakatlık riskleriyle ve problemleriyle çok sıkça uğraşmaya başlarız. Kimse böyle bir sorunla uğraşmak istemez, düşünsenize en iyi oyuncularınıza sakatlık nedeniyle önemli maçlarda oynayamıyorsunuz, çok sinir sinir bozucu

Her sezonun bitiminden itibaren oyuncular tatile çıkar, milli maç varsa ise milli takım kampına giderler. Milli takım kampına giden oyuncular için yorgun döndüklerinden 1 yada 2 hafta izin verebilirsiniz.

Bu süre zarfında oyuncularınız antrenman yapmadığından dolayı özelliklerinde düşüşler yaşayabilirler. Sezon öncesi hazırlık aşamasında oyuncuların antrenman yoğunlukları yükse seviyede olmalıdır, nedeni kısıtlı bir süre içerisinde koca bir sezonu geçirecek kondisyonu yüklemeniz gerekiyor ama bu seviyede antrenman yaparken her zaman riskler var, bunlardan en önemli sakatlık. Burada şunun gibi faktörlerde etkili Antrenman Sahası Kalitesi, yani tesisler ve Zemin durumu.

Takım Uyumu ve Adaptasyonu
Yeni sezonda takımda yeni yüzler varsa taktiğe alışmaları zaman alabilir. Özellikle önceki sezonlarda kullandığınız bir taktikle yeni sezonda oyuna başlarken eski verimi alamayabilirsiniz, bunun en büyük etkisi takımdaki bir çok oyuncunun gitmesi ve yeni oyuncuların takıma dahil olması. Sezon öncesi hazırlığında antrenman programınıza mutlaka Takım Uyumunu dahil etmelisiniz.

Bu dönemde bolca hazırlık maçı yaparak kondisyon yüklemeli ve aynı zamanda takımın morallerini yüksek bir seviyede tutmalısınız. Lafı biraz uzattığımın farkındayım ama bu detayların önemli olduğunu düşünüyorum, bir kere okumanız yeterlidir gayet akılca kalıcı unutmazsınız. Şimdi işin antrenman boyutuna geçelim, nasıl bir antrenman uygulamanız gerekiyor ve hangi sırayla onlardan bahsedelim.

Genel Fiziksel Antrenman
Bu antrenmanda ana odak Fitness. Güçlenme üzerine fakat sezon öncesi mutlaka uygulanması gereken antrenmanlardan birisi. Yüksek yoğunlukla fiziksel özellikleri ciddi anlamda arttır. Fakat ek olarak oyuncular hem takım hemde bireysel antrenmanlara maruz kalırsa mutsuz olabilir ve iş yükünden şikayet ederler, bunun olmaması için sezon öncesi bireysel antrenmanları kaldırabilirsiniz. Antrenmanın ana odağı takım uyumu olması daha uygun olur sezon öncesi için, hem yeni transferlerin taktiğe ve takıma uyumları artmış olur. Çok Yüksek yoğunlukta sakatlık riskleri elbetteki olacaktır fakat iş diğer bireysel iş yüklerini azaltırsanız pek ve antrenman tesisi kalitesi de iyiyse çok sıkıntı olacağını sanmıyorum.


Maç Hazırlığı & Maç Taktiği
Sezon öncesi mutlaka programınıza dahil etmenizi önerdiğim bir antrenmandır. Kullandığınız antrenman odağındaki taktiğin yatkınlığı artacaktır. Takım içindeki oyuncuların uyumu, takım oyunu, paslaşma ve pozisyon almaları yükselir. Sezon öncesi olmazsa olmaz programımıza bu antrenmanı da ekliyoruz. Sezon öncesi taktiği oluşturduktan sonra takım talimatlarını çok sık değiştirmemeniz önerilir. Nedeni takımın taktiğe adaptasyonu sürekli değişir yatkınlık seviyesi düşebilir bu yüzden sezon öncesinde takım taktiğinizi talimatlarıyla mutlaka oluşturun.Dinlenme Günleri
Dinlenme günleri oyuncuları antrenman veya maçtan sonra kondisyonlarını toplamaları için gereklidir. Fakat sezon öncesi dinlenmeyi programa dahil etmek pek mantıklı olmaz, her ne kadar yüksek tempo antrenmanda yapsanız dinlenme süreleriyle maç kondisyonları düşecektir. Sadece hazırlık maçlarından sonraki günü dinlenme olarak ayırmanız yeterlidir, En az 7 günde bir periyotlarda hazırlık maçları oluşturduğunuzu varsayacak olursam, Haftada bir kere dinlenme yapılmalı.

Rejenerasyon
Yoğun antrenman uyguluyorsanız ki sezon öncesi programları hep bu yöndedir mutlaka haftada en az 2 kere rejenerasyon yapmanız şarttır. Oyuncuların antrenman ve maç sonrası kondisyonlarını arttırır. En önemlisi de oluşacak sakatlık risklerini çok düşürür bu yüzden sezon öncesi takımı hazırlamak ne kadar önemli olsa da sakatlanmaları da önlemek gerekiyor.


Sezon öncesi antrenmanı oluştururken faydalanacağınız programlardan bahsetmeye çalıştım, en önemli ve etkili olanları bunlar. Sezon öncesini temmuz ayından başladığını hesaplayarak 1 aylık bir program çıkarttım, benim hazırladığım programı indirip uygulayabilirsiniz fakat tavsiyem kendiniz hazırlamanız yönünde, her zaman  kendi antrenman programınızı hazırlamak daha keyifli olacaktır.

Kurulum

1- Aşağıdaki Linke tıklayarak dosyayı indirin
2- Belgelerim/Sport İnteractive/ Football Manager 2020/Schedules klasörünün içine atın
3- Eğer "Schedules" klasörü mevcut değil ise siz oluşturun.
4- İndirdiğiniz .fmf uzantılı dosyayı klasörün içine atıp oyunu açın
5- Antrenman>Programlar kısmında dosyaları içeri aktarın.


Yorum Gönder

Bir Yorum Yaz (0)

Daha yeni Daha eski