FM23 Türkiye Ligi Yabancı ve Zorunlu Yerli Oynatma Kuralları Kaldırma

 

fm23 yabancı kuralı kaldırma

Yeni Football Manager oyunun çıkmasıyla birlikte Türkiye Ligi kariyeri yapacakların hemen aklına gelen ilk soru Türkiye Ligi Yabancı Kuralı ve Zorunlu Yerli Oyuncu Oynatma kurallarını kaldıran bir yama oluyor haliyle. Önceki yamalardan farklı olarak bu yama içerisinde yerli ve milli hatta kulüpte yetişmiş oyuncu kuralları gibi daha sonraki sezonlar için başınızı ağrıtacak bir takım kuralları da bu yama ile kaldırmış olduk.


Kapsadığı Lig ve Organizasyonlar
 • Türkiye Süper Lig
 • Türkiye 1.Lig
 • Türkiye Kupası
 • Türkiye Süper Kupa

Kaldırılan Kurallar

 • Kadrodaki Yabancı Uyruklu Oyuncu Sayısı (17>0)
 • Maç Kadrosundaki Yabancı Oyuncu Sayısı. (14>0)
 • Takımda 21 Yaş üstü veya 23 Yaş Altı Milli veya U-21 Milli Oyuncular (14>0)
 • Kadroda 25 Yaş Üstü Yabancı Oyuncular (13>0)
 • Kadroda U-25 Kulübün Altyapısından Yetişmiş Oyuncular (4>0)
 • Kadroda U-25 Kulübün Altyapısından Yetişmiş Milli Oyuncular (6>0)
 • Maç Kadrosunda U-23 Kulübün Altyapısından Yetişmiş Oyuncular (1>0)
 • Sahadaki 11'de Yabancı Oyuncu Sayısı (8>0)


Önemli: Türkiye Süper Lig ve 1.Lig başlangıçtaki takım sayıları 19, sonraki sezon ise 18 e düşerek sabit kalacak şekilde ayarlanmıştır ve gerekli testler yapılmıştır. Oyun 23.3 güncellemesiyle uyumludur daha sonradan getirilecek güncellemeler ile bu yamada güncellenecektir.

Kurulum
 1. Aşağıdaki indirme bağlantısına tıklayarak manuel indirme yapabilir yada "Steam Atölye" linkine tıklayarak yama içeriğini direkt atölyeden abone olarak indirebilirsiniz. Ayrıca bütün yamaları Discord sunucumuzda paylaşıyoruz oraya da katılıp bize soru sorabilirsiniz, keyifli oyunlar.
 2. Dosyayı indirin ve Oyunu yükledikten sonra otomatik oluşturulan "Sports Interactive" klasörüne girerek "editor data" içerisinde indirdiğiniz dosyayı atın.
Eğer "editor data" dosyası yok ise kendiniz bu isimde bir klasör oluşturup atabilirsiniz.
En çok karşılaşılan sorunlardan biri; Genel olarak yamaları 

Windows için C:\Users\Documents\Sports Interactive\Football Manager 2023\editor data
Mac için Users\Library\Application Support\Sports Interactive\Football Manager 2023\editor data

bu uzantılarda bulabilirsiniz ama bazı işletim sistemlerinde bu değişebilir alternatif olarak bu uzantılara da bakmanızı öneririm

C:\Users\Public\Documents
C:\Users\OneDrive\Documents
C:\Users\Public\Public Documents


Oyun içerisinde Tercihler kısmına girerek bu Hedef Klasörün yerini de değiştirebilirsiniz. Dikkat bu işlemi yapmadan önce mevcut kariyerlerini zarar görebilir bunu için yedek alın.Yamanın Çalışması için oyuna girip "Yeri Kariyer" açıp kurulum ekranında aşağıda belirtildiği gibi yama içeriğinin seçili olduğundan emin olup gelişmiş kurulumu tamamlayabilirsiniz. Yaşayabileceğiniz sorunlar ile ilgili soru sormak isterseniz discord adresimize gelip sorabilirsiniz, hepinize keyifli kariyerler.Yeni kariyer açarken sizde bu ekran görünmüyor ise yama dosyasını yanlış yere atmışsınız demektir yada farkı bir klasörde mevcut olabilir bunlara dikkat edin.

Football Manager 2023 23.3 güncellemesiyle uyumludur.Desteğinizle büyüyoruz.. Bizi sosyal medya hesaplarınızdan takip ederek destek olabilirsiniz.
Twitter | Instagram | Discord20 Yorumlar

 1. Yama için teşekkürler ama ben yabancı kuralının oyunda ilk sezon değil de bir sonraki sezon kaldırılmasını istiyorum, bunu editörden sizin yamanız üzerinden yapabilir miyim? Eğer bu şekilde yaparsam, ligden düşen takım sayısı yine ilk sezon 3 mü olur, Cevap verirseniz mutlu olurum, iyi günler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bende aynı soruyu sormaya geldim :D

   Sil
  2. benim yamam üzerinden yaparsan ligden düşen takım sayısında sorun yaşamazsın. yapman gereken kadro kayıt kısmına gelip oradaki parametlere yıl girmek hepsi bu.

   Sil
  3. Cevap için teşekürler:)

   Sil
 2. Merhaba kış güncellemesine uyumlu değil ne yazık ki yama. Kış güncellemesine uygun yama ne zaman gelir?

  YanıtlaSil
 3. Merhaba, sizin yamanızı editorden açtığımda kadro seçimleriyle ilgili hiçbir kural göremedim, hepsi kaldırılmış görünüyor, önceki yamada bu şekilde değildi diye hatırlıyorum, bunu şu nedenle söylüyorum, ben yabancı kuralının 2. Sezondan itibaren sınırsız olmasını istiyorum ama dediğim gibi bu parametreleri göremedim, kendim yapmaya kalktığımda ligden düşen takım sayısı 3 oluyor, kusura bakmayın biraz uzun oldu, cevap verirseniz mutlu olurum. İyi günler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet fm22 ve 21 için her sezon azalacak şekilde bu kurallar geçerliydi fm23 de bunu tamamen kaldırdım. Geçmiş oyunlarda yaşanılan bazı sorunlar sebebiyle böylesi daha uygun oldu diyebilirim

   Sil
 4. Merhaba, mevcut kural yaması da var mı acaba? 14 yabancı kuralı olacak şekilde Kış Güncellemesine uygun yama yapıldı mı acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır Mevcut yabancı kuralları ve yerli kısıtlamaları tamamen kaldırılmıştır

   Sil
 5. Elinize sağlık, acaba ayrıca 14 yabancı kuralı versiyonu yapabilir misiniz? 2015'te gelen ilk versiyonun aynısı olursa harika olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Malesef, kısıtlama ve kurallar yabancı ve yerlileri kapsayacak şekilde tamamen kaldırılmıştır. Öneki oyunlarda farklı seçeneklerde düzenlemeler yapıyordum fakat buda karışıklığa sebep oluyordu.

   Sil
 6. seçeğini işaretleyip gelişmiş kuruluma geçince türkiye ligini ayarlayamıyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seçmeye çalıştığın bazı yamalar bozuk onları kaldır

   Sil
 7. Bu pakedin birde avrupa kupalarında uygulanabilir duruma getirebilir misiniz?

  YanıtlaSil
 8. 23,4 yama uyumlu olcak mı

  YanıtlaSil
 9. 23.4 e uyumlu halde mi?

  YanıtlaSil
 10. 23.4 için düzenler misiniz?

  YanıtlaSil
 11. güncelleyebilir misiniz acaba?

  YanıtlaSil
 12. 20 takımlı versiyonunu kendim yapmak istersem ne yapmam gerekir bilen var mı

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bir Yorum Yaz

Daha yeni Daha eski